czwartek, 20 września 2012

Polska grafika komputerowa

Dzisiaj chciałam opisać troszkę historię polskiej grafiki komputerowej. Zostaną także wymienieni niektórzy zasłużeni artyści w tej dziedzinie.

Grafika komputerowa w Polsce zaczęła się rozwijać pod koniec lat osiemdziesiątych, gdy dostęp do komputerów klasy PC był już możliwy. W warszawskiej Zachęcie w kwietniu 88 r. wystawę grafiki komputerowej urządziła grupa twórcza Studio "Ega", działająca od 87 r. pod patronatem firmy "Refleks" (inaczej: Przedsiębiorstwa Wdrażania Postępu Techniczno-Organizacyjnego). Członkowie Studia "Ega" to warszawscy graficy. Prace, które pokazywali w Zachęcie, wykonane techniką cyfrową, z wykorzystaniem urządzenia umożliwiającego rysowanie, prezentowane były bądź w formie wydruków czarno-białych, później kolorowanych, bądź jako powiększenie zdjęć z obrazu na monitorze. Była to konieczność, gdyż artyści nie dysponowali dostatecznie doskonałą wielobarwną drukarką, zazwyczaj używaną do przenoszenia obrazów z monitora na materiał trwały. Podczas wystawy pokazywano też bezpośrednio na monitorach serie interesujących barwnych przekształceń poszczególnych prac, a także próby animacji dla potrzeb telewizji. Młodzi artyści świadomi byli studialnego, ćwiczebnego charakteru swojej pracy z komputerami i tego, że w bardzo małym stopniu umieli wykorzystać specyficzne właściwości nowego narzędzia. Do pełnego ich zastosowania konieczna jest zmiana podejścia, sposobu myślenia. Dopiero wyjście poza nawyki warsztatowe, wyniesione z uczelni plastycznej, pozwoli zrozumieć w pełni charakter i możliwości nowego narzędzia, jakim może stać się grafika komputerowa. Rysujące maszyny cyfrowe interesowały także fotografów. Również w Polsce, gdzie profesjonalne komputery graficzne należały do rzadkości, wzrastało zainteresowanie komputerowym przetwarzaniem zdjęć, choćby i na dostępnym, dosyć prostym sprzęcie.


Zasłużeni wybrani twórcy polskiej grafiki komputerowej 
 
  • Zdzisław Beksiński
    Urodził się w 1929 r. w Sanoku. Beksiński rozpoczął swoją twórczość, jako fotografik, prezentując w 1958 r. znakomite prace na kilku wystawach w Warszawie, Gliwicach i Poznaniu. Mało, kto kojarzy Beksińskiego z czarno-białymi zdjęciami. Jednak to właśnie one rozpoczęły jego drogę do wielkiej sławy. Jego fotografie przedstawiały ludzkie postacie, często w niecodziennych pozach: skulone, jakby bały się czegoś, modelki były owinięte sznurkami, deformującymi ich ciała. Robił zdjęcia piękne, estetyczne, ale zarazem brutalne. Beksiński "pastwi" się nad żywą osobą, sadystycznie deformuje ciała ludzkie. To motywy często pojawiają się w późniejszej twórczości artysty. Można jednak spotkać również inne zdjęcia, piękne i łagodne. 


    Polska grafika komputerowa

     
  • Ryszard Horowitz
     Urodził się w 1939 roku. Jako dziecko przeżył koszmar obozu koncentracyjnego Auschwitz (jest jednym z najmłodszych ocalonych). W latach pięćdziesiątych, jako student krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, zafascynował się amerykańską fotografią. W kipiącej pomysłami i energią młodości atmosferze odwilży po 1956 r. dokumentował rodzące się środowisko jazzowe. Wkrótce wyjechał do USA, gdzie początkowo zajmował się reklamą (pracował jako dyrektor artystyczny w Grey Advertising), po czym otworzył własne studio fotograficzne. Działając na własną rękę zaczął angażować się w eksperyment, grę z formą i zaawansowane technologie. Wypracował swój rozpoznawalny styl, mocno eksperymentalny. Jego zdjęcia przedstawiają odrealnione sceny rodem z marzeń sennych, grę symboli i obrazów. 


    Polska grafika komputerowa

  • Michał Kurc
    Artysta urodził się w 1949 roku. Stworzył pracę, która sam nazwał cyfrografiami. Przedstawia swoje prace na wielu różnorodnych wystawach artystycznych. Każda z nich jest inna i wyjątkowa. Grafik wykorzystuje w swoich pracach różne techniki.
    • Za pomocą techniki skanografii, która polega na skanowaniu różnych przedmiotów stworzył wiele niezwykle ciekawych prac
    • Za pomocą techniki rysowanie światłem (nazwa została wymyślona przez grafika).


Polska grafika komputerowa


Polska grafika komputerowa



Polska może pochwalić się niewątpliwie niezwykle utalentowanymi artystami w zakresie grafiki komputerowej, do którym także także niewątpliwie: Jan Berdak czy też Władysław Pluta. Prace każdego z nich zasługują na duże uznanie. Pomimo swojej różności i inności każda wzbudza zachwyt wielu ludzi.

4 komentarze:

  1. Żałuję, że nie poszłam tą drogą zawodową. Zawsze mnie interesowała informatyka, grafika, miałam do tego smykałkę. Ale rodzice doradzili inny kierunek. Mój syn odziedziczył po mnie pasję, może mu doradzę studia http://www.wseiz.pl/pl/studia/wydzial-zarzadzania/informatyka . To bardzo dobra uczelnia, mają najlepszą kadrę naukową i trzymają poziom.

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo fajna jest grafika komputerowa i moim zdaniem faktycznie trzeba mieć dobre umiejętności, aby ją umieć tworzyć. Ja za każdym razem korzystam z usług grafika https://grafik.warszawa.pl/ który wie jak to zrobić.

    OdpowiedzUsuń
  3. Świetnie jest ten artykuł. Mam nadzieję, że będzie ich więcej.

    OdpowiedzUsuń
  4. Ogromna zmiana to co jest a to co było kilkanaście czy nawet kilka lat temu. Ja przeprowadziłem się, zmieniłem komputer i dostawcę internetu na https://fiberlink.pl/. Wreszcie nie zrywa mi łącza, internet bardzo szybki, takiej usługi potrzebowałem.

    OdpowiedzUsuń