poniedziałek, 17 września 2012

Koloroterapia, czyli leczenie kolorami

W tym poście chciałam skupić się na właściwościach jakie posiadają kolory. Niewiele z nas może zdaje sobie sprawę, że istnieje coś takiego jak leczenie kolorami. Okazuje się, że barwy mają bardzo leczniczy wpływ na nasz organizm oraz nasze samopoczucie.

Psycholodzy udowodnili, że kolory potrafią wpływać na nasze usposobienie i nastrój. Zapoczątkowana przez Goethego teoria „zmysłowo-estetycznego oddziaływania kolorów” ma do dziś duże znaczenie w psychologii.

W medycynie naturalnej stosuje się ostatnio tzw. chromoterapię lub koloroterapię - formę leczenia, która opiera się przekonaniu o uzdrawiającej mocy kolorów.

Znaczenie poszczególnego koloru na ludzki nastrój:

  • Kolor żółty - ma działanie ożywiające i inspirujące, pobudza tez reakcję rozumowania, pomagając w panowaniu nad własnymi emocjami. Kolor żółty to również symbol intelektu i mądrości, który inspiruje wzniosłe myśli i uspokaja psychicznie. U niektórych osób może jednak wywołać irytację.

  • Do działania pobudzi nas z całą pewnością kolor biały. Nie jest jednak polecany osobom skłonnym do odczuwania samotności i pustki, gdyż może pogłębić taki stan.

  • Kolor czerwony - to kolor młodości. Pobudza sprawność umysłową, daje uczucie ciepła, przyspiesza bicie serca, podnosi ciśnienie tętnicze krwi, poprawia samopoczucie. Potrafi wywołać gwałtowne reakcje – nie tylko jednak bunt, przekorę i namiętność, ale i agresję. Dodaje poza tym odwagi i aktywności. 

  • Kolor niebieski – wg naukowców to najsilniejszy antyseptyk. Niebieski działa chłodząco, znieczulająco i przeciwzapalnie. Powoduje ponadto radość i spokój, wpływa kojąco na skołatane nerwy, łagodzi wzburzone myśli i uczucia, sprowadza spokojny i głęboki sen.

  • Kolor zielony - symbolizuje równowagę i harmonię. Sprawia, że czujemy się bezpiecznie. Jasne odcienie pobudzają koncentrację lub, wręcz przeciwnie, sprzyjają lenistwu. Kolor zielony działa też korzystnie w przypadku leczenia wrzodów żołądka czy grypy.

  • Kolor pomarańczowy - jest kolorem kreatywności, witalności, ciepła i radości. Zbliża, pobudza i oddziałuje pozytywnie na cały organizm. Symbolizuje także niższe zdolności intelektualne, czyli wiedzę zdobywaną tylko na własny użytek.

  • Fiolet - pomoże nam usunąć zmęczenie, złagodzi stres, zniweluje bezsenność. Kolor ten działa oczyszczająco, pogłębia uczucie pustki i samotności.

  • Róż - siostra fioletu i czerwieni, podnosi poczucie bezpieczeństwa, spokoju oraz sprzyja atmosferze relaksu.

  • Brąz - to kolejny kolor, który wywiera duży wpływ na nasze samopoczucie. Gwarantuje on rodzinną atmosferę i bezpieczeństwo. Jednocześnie jednak potrafi sprawić, że odizolujemy się od świata i odbiegniemy myślami od rzeczywistości. Brąz ma jednak bardzo niekorzystny wpływ na osoby o niskim poczuciu wartości, gdy pogłębia ich stan.

  • Czarny charakter wśród kolorów – czerń – sprzyja poczuciu wsparcia. Pomaga także znaleźć właściwy światopogląd osobom poszukującym wartości w swoim życiu.



    Koloroterapia, czyli leczenie kolorami

1 komentarz:

  1. Ciekawy temat, aczkolwiek interpretacja nie do końca wydaje się pasować do grafiki komputerowej :D Niemniej jest parę ciekawych faktów o kolorach, które warto wiedzieć, w marketingu na przykład, a co może mieć ścisły związek z projektowaniem.

    - Kolory zimne, zwłaszcza odcienie niebieskiego i zielonego są kojarzone z czystością, stąd często wykorzystuje się je przy projektowaniu produktów drogeryjnych, medycznych i środków czystości.
    - Odcienie czerni i brązu są kojarzone z dobrami luksusowymi.
    - O wpływie koloru na odbiór produktu mówi pewien eksperyment. Ta sama kawa, sypana z różnych opakowań była przez degustujących oceniana różnie: z białego uważana była za zbyt słabą, z czarnego - zbyt spaloną, z zielonego - zbyt kwaśna, natomiast z brązowego ze złoconymi literami przyjęła się najlepiej.

    To takie wybrane ciekawostki z wykładu dotyczącego kłamstwa i manipulacji, polecam bardziej zgłębić temat, bo są to wskazówki przydatne zwłaszcza dla grafików pracujących w brandingu. :)

    OdpowiedzUsuń